wtorek, 20 listopada 2012

Cząber


Znany już w starożytnym Rzymie cząber ma charakterystyczny,  silnie korzenny zapach i pieprzowy smak.  
Cząber pochodzi ze wschodnich rejonów obszaru śródziemnomorskiego i rejonu czarnomorskiego. Obecnie uprawiany jest praktycznie na każdym kontynencie.


Ziele cząbru bardzo często spotykamy w daniach z roślin strączkowych, i dotyczy to zarówno „cięższych” potraw: zupy fasolowej, grochówki, kapusty z grochem, ale również fasolki szparagowej w różnych postaciach. Ponadto cząber wspaniale pasuje do potraw z ziemniaków, grzybów, podkreśla smak mięs – zwłaszcza dziczyzny, serów, wędlin, marynat, pikli. Interesująco komponuje się z rybami. Stosowany jest do zalewy słodko-kwaśnej używanej podczas kwaszenia lub konserwowania ogórków.

Pamiętajmy, że cząber dodajemy do potrawy na kilka minut przed zakończeniem gotowania.  Nie należy gotować tej przyprawy razem z potrawą - długo gotowany powoduje gorzki smak.
Cząber przyspiesza i ułatwia trawienie, reguluje perystaltykę jelit, zwalnia napięcie mięśni przewodu pokarmowego. Działa również przeciwbakteryjnie.
Wchodzi w skład mieszanki pieprzu ziołowego, a także ziół prowansalskich i bułgarskiej czubricy.
Przepis na danie z cząbrem - cząbrowe ziemniaczki
Składniki:
  • 8 ziemniaków
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka cząbru
  • 1 łyżeczka oregano
  • Szczypta soli
  • Olej
Ziemniaki obieramy i gotujemy 20 minut w osolonej wodzie. Studzimy, kroimy w ćwiartki. Przyprawy przesiewamy razem w misce, po czym każdą ćwiartke ziemniaka obtaczamy w ziołowej mieszance. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Na blasze układamy ziemniaki w ziołach, po czym polewamy je odrobiną oleju. Pieczemy 30 minut, podajemy gorące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz