piątek, 21 listopada 2014

Anyż gwiazdkowy

Anyż gwiazdkowy (zwany tez gwiaździstym, a oficjalnie - badianem właściwym) to jedna z najmilszych przypraw, o cudownym zapachu i nieporównywalnym z niczym aromacie. No i jest taki piękny - to naturalna dekoracja potraw, a nawet świątecznego stołu!


Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i tam też jest uprawiany. Działa korzystnie na układ pokarmowy - rozkurczowo i regulująco, wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, wyksztuśnie, u matek karmiacych pobudza wydzielanie mleka.
http://zywnoscbio.pl/

Przede wszystkim jednak jest wspaniałą przyprawą kuchenną: ma intensywny, słodko-korzenny smak, urozmaicający tak potrawy słodkie (ciasta, zwłaszcza tradycyjny piernik, kompoty, desery) jak i wytrawne: mięsa - wieprzowinę, cielęcinę i drób, potrawy słodko-kwaśne, sosy, a także aromatyzujący alkohole: nalewki i likiery. Doskonale pasuje do potraw kuchni chińskiej.

W zależności od potrawy i sposobu jej przyrządzania, gwiazdki anyżu możemy w całości gotować razem z potrawą, dodawać proszek z gwiazdek utartych w moździerzu lub też same tylko wydobyte z nich ziarna.    

Dla wielu osób anyż to przede wszystkim smak dzieciństwa - w postaci słynnych "anyżków" - kruchych, małych ciasteczek, których słodycz przełamana jest ową niebanalną, korzenno - mleczną nutą. Spróbujmy je odtworzyć!

"Anyżki" - składniki:

  • 4 jajka
  • 25 dag cukru pudru
  • 30 dag mąki pszennej
  • 1 łyżka zmielonego anyżu 
  • szczypta soli
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
Jaja, przesiany cukier puder, sól i cukier waniliowy, ubić w kąpieli wodnej. Pulchną masę jajeczną ostudzić stale mieszając (można przyspieszyć studzenie w ten sposób, że masę z garkiem wkładamy do zimnej wody i mieszając szybko wystygnie). Po ostudzeniu dodac mąkęi zmielony anyż, wymieszać. Szprycę napełnić ciastem, po czym na blachę wysmarowaną masłem i oprószoną mąką wyciskać małe ciasteczka. Ciastka pozostawić przez 12 godzin w temperaturze pokojowej, aby wyschły. Po tym czasie ciastka wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 20-30 min w temperaturze140C .Ciastka są gotowe gdy od spodu lekko się przyrumienią a na wierzchu pozostaną białe. ciastka najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu ok. 3
tygodni, dopiero wtedy zmiękną i są najsmaczniejsze.

przepis zaczerpnięto z wydania "Ciasta i torty Kolekcja dobrej kuchni".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz