Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i tam też jest uprawiany. Działa korzystnie na układ pokarmowy - rozkurczowo i regulująco, wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, wyksztuśnie, u matek karmiacych pobudza wydzielanie mleka.
http://zywnoscbio.pl/ |
Przede wszystkim jednak jest wspaniałą przyprawą kuchenną: ma intensywny, słodko-korzenny smak, urozmaicający tak potrawy słodkie (ciasta, zwłaszcza tradycyjny piernik, kompoty, desery) jak i wytrawne: mięsa - wieprzowinę, cielęcinę i drób, potrawy słodko-kwaśne, sosy, a także aromatyzujący alkohole: nalewki i likiery. Doskonale pasuje do potraw kuchni chińskiej.
W zależności od potrawy i sposobu jej przyrządzania, gwiazdki anyżu możemy w całości gotować razem z potrawą, dodawać proszek z gwiazdek utartych w moździerzu lub też same tylko wydobyte z nich ziarna.
Dla wielu osób anyż to przede wszystkim smak dzieciństwa - w postaci słynnych "anyżków" - kruchych, małych ciasteczek, których słodycz przełamana jest ową niebanalną, korzenno - mleczną nutą. Spróbujmy je odtworzyć!
"Anyżki" - składniki:
- 4 jajka
- 25 dag cukru pudru
- 30 dag mąki pszennej
- 1 łyżka zmielonego anyżu
- szczypta soli
- 1 opakowanie cukru waniliowego
tygodni, dopiero wtedy zmiękną i są najsmaczniejsze.
przepis zaczerpnięto z wydania "Ciasta i torty Kolekcja dobrej kuchni".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz