środa, 26 listopada 2014

Bazylia



Bazylia pospolita, czyli uprawne aromatyczne ziele o szerokim kulinarnym zastosowaniu, to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej niebanalnych przypraw kuchennych.

Obowiązkowy składnik większości włoskich klasycznych potraw – począwszy od pizzy, przez spaghetti Napoli po sałatkę Caprese z mozzarellą), świetnie pasuje również do białych mięs, dań z fasoli, sałatek, białego sera. Bardzo aromatyczna i charakterystyczna, ale nienachalna, słodkawo-pikantna, korzenna, lecz delikatna.
Bazylia jest wprost stworzona jako dodatek do pomidorów – świeżych, suszonych czy też w postaci sosu. W tym towarzystwie smak bazylii – najlepiej oczywiście świeżej, ale również w postaci suszonej – po prostu rozkwita. Jeśli jednak chcemy poczuć esencję bazylii, sięgnijmy po pesto – tradycyjną włoską pastę bazyliową. To wspaniały dodatek do dań z makaronów, świeżych sałatek, mięsa, ryb, serów, pizzy czy bruschetty z pomidorami.

Pesto

Składniki:
  • 60g świeżych listków bazylii
  • 2 ząbki czosnku
  • ok. 30 g orzeszków pinii
  • po 30 g startego twardego sera – najlepiej pecorino i / lub parmezanu
  • 70 ml oliwy z oliwek
  • 10 g orzechów pistacjowych
  • Garść ziaren słonecznika
  • sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
Listki bazylii myjemy i osuszamy. Ząbki czosnku obieramy. Miksujemy wszystkie składniki oprócz oliwy i przypraw w blenderze. Gdy masa będzie gładka, dodajemy oliwę, sól i pieprz - według uznania.
Pesto przekładamy do słoiczka i zalewamy niewielką ilością oliwy.
Do pesto możemy dodać również, według przepisu z Sycylii, zmiksowane suszone pomidory.

1 komentarz:

  1. Szanowni Państwo!

    Jestem studentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie A.Mickiewicza na specjalności Nowe Media. Prowadzę badanie naukowe dotyczące blogów kulinarnych w Polsce. Wszystkich autorów blogów kulinarnych zachęcam do wypełnienia ankiety. Zajmie to Państwu jedynie ok. 1 - 2 minut. Wyniki zostaną zaprezentowane w pracy naukowej dotyczącej charakterystyki bloga jako nowej formy komunikacji społecznej.

    Ankieta dla autorów blogów kulinarnych: http://www.ebadania.pl/97797035d63e99d8

    Dziękuję za poświęcony czas,
    Agata Ornafa.

    OdpowiedzUsuń