czwartek, 2 sierpnia 2012

Goździki

Goździki są przyprawą, która powstaje z pąków kwiatowych drzewa goździkowego. Zbierane są nierozkwitłe pąki, które następnie się suszy. Mają swój charakterystyczny piekący smak dzięki olejkom zawartych w pąkach, natomiast zapach daje im eugenol.

Podobno najlepsze goździki pochodzą z Azji. Ale największym producentem tej przyprawy jest Tanzania, następnie Indonezja oraz Madagaskar.

Dobre jakościowo goździki powinny być ciężkie i masywne. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach, chroniąc przed działaniem promieni słonecznych i wilgocią.

Goździki są nieodłącznym składnikiem wszelkich "zimowych" pyszności - obowiązkowo wchodzą w skład tak zwanej przyprawy do piernika, a zatem odnajdziemy ich aromat w piernikach, pierniczkach, grzanym winie i piwie, zupie piwnej, kompocie z suszu, z jabłek, w szarlotce i jabłeczniku. Podkreślą smak konfitury z pomarańczy z cynamonem, morelowej, różanej. Są bazą wyśmienitych nalewek i likierów alkoholowych.

Ale nie tylko słodkości poczują się świetnie w towarzystwie goździków. Przyprawa ta wspaniale aromatyzuje bigos, modrą kapustę, dziczyznę oraz... rosół. Dodawajcie kilka goździków już na początku tych długo gotujących się potraw.
  
Goździki są bogate w witaminy i minerały (m.in. fosfor, wapń, żelazo, witaminę C i A), ale najbardziej doceniane są ze względu na swe właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Znany jest przede wszystkim olejek goździkowy o wszechstronnym zastosowaniu przeciwdrobnoustrojowym, ale też antystresowym (zastosowanie w aromaterapii) i przeciwreumatycznym.

Podajemy przepis na jeden ze sztandarowych produktów z goździków - aromatyczną nalewkę domową.

Nalewka goździkowo-cynamonowa
  • 1 l spirytusu 95%
  • 20 g goździków
  • 2 g cynamonu
  • 4 szklanki wody
  • 50 dkg cukru
Goździki rozgniatamy w moździerzu i wraz z cynamonem zalewamy spirytusem w odpowiedniej wielkości słoju. Szczelnie zamykamy, odstawiamy na 14 dni. W tym czasie kilkakrotnie co kilka dni potrząsamy słojem. 
Po dwóch tygodniach robimy syrop cukrowy: wodę doprowadzamy do wrzenia, dodajemy cukier, schładzamy.
Syrop łączymy z odfiltrowaną esencją spirytusową i odstawiamy na kolejne 3 dni.
Rozlewamy do czystych, suchych butelek, zamykamy szczelnie i odstawiamy w ciemne miejsce na 6 miesięcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz